جستجو
Generic filters

جستجو
Generic filters

جستجو
Generic filters

micro-content

میکرو محتوا چیست؟

فهرست مقاله

child-and-water-melon

 

محتوای کوتاه چیزی شبیه به یک قاچ هندوانه است. خوردن یک قاچ از آن زمان کمتری میبرد و میتوان به عمق شیرینی و طعم هندوانه رسید، بدون آنکه کل هندوانه را بخوریم.

برای تولید محتوای کارامد زمان و شناخت مخاطب اهمیت بسیاری دارد. با گذشت زمان سلیقه مخاطب در حال تغییر است و آنها به دنبال محتوای منسجم، کاربردی و زود مصرف هستند. محتوا در قالب‌های طولانی مانند مقالات، باارزش هستند اما خواندن آنها نیاز به زمان زیادی دارد. پس باید شرایطی برای مخاطب فراهم کرد که بتواند به سرعت از مقالات ما بهترین استفاده را ببرد. تاثیری شگفت انگیز در کمترین زمان.

کوتاه و ایده‌ال

 

books-and-power

در واقع باید دانست که محتوای خرد توضیحی است، برای یک مقاله یا محتوای طولانی‌تر. چیزی که محتوای خرد را تبدیل کرده‌ است به یک محتوای ایده‌ال که تمرکزش بر خلاصه کردن است. محتوای خرد یک انتخاب فوق العاده برای مخاطب کم حوصله است. همچنین محتوای کوتاه میتواند ما را به عمق یک مطلب برساند و دسترسی سریع به یک موضوع را برای ما فراهم کند.

استفاده از محتوای خرد با گذشت زمان در حال افزایش است که باعث ارزشمندتر شدن آن می‌شود. در حقیقت باید گفت، محتوای خرد بسیار مناسب افرادی است که زمان یا حوصله کافی برای ادامه دادن یک مطلب را ندارند و به دنبال پاسخی سریع برای سوال خود هستند. گاهی یک سوال نیاز به پاسخی دارد که به سرعت باید نیاز کاربر را برطرف کند. در اینجا نباید به دنبال طرح یک مقاله طولانی باشیم بلکه باید از محتوای خرد کمک بگیریم. حتی کاربرانی که از طریق تلفن همراه محتوای ما را می‌خوانند، محتوای کوتاه برایشان مناسب تر است. چون این دسته از خوانندگان به دلیل نداشتن زمان کافی به دنبال محتوای کوتاه میگردند و با محدودیت هایی از جمله کوچک بودن صفحه نمایش موبایل دست و پنجه نرم میکنند.

زنجیره میکرو محتوا

 

happy-family

شیرینی محتوای خرد را میتوان؛ از راه‌های گوناگون رسیدن به یک پاسخ جستجو کرد. هر محتوایی کوتاهی که توسط مخاطبان جذاب باشد. در مورد محتوا های خرد میتوان به مواردی اشاره کرد که در کنار هم مانند زنجیری به هم پیوسته باعث به وجود امدن بسیاری از مفاهیم میشوند. و هر یک به خودی خود یک محتوای خرد به شمار می‌ایند. از جمله:

 1. فیلم‌ها
 2. تصاویر
 3. فهرست‌ها
 4. سرصفحه‌ها
 5. اینفوگرافیک
 6. گیف و میم
 7. پاراگراف‌های کوتاه
 8. موضوع ایمیل
 9. گوگل اسنیپت

 

movieفیلم‌ها 
فیلم‌ها یکی از بهترین نمونه‌های محتوای کوتاه به شمار می‌آیند. به گونه‌ای که میتوان حجم زیادی از مطالب را در قالب یک فیلم و در زمان بسیار کوتاه منتقل کرد. ویدیو‌ها قند خوشمزه‌ای هستند که تلخی محتوای طولانی را از بین میبرند. به همین خاطر جذاب تر هستند و استقبال بیشتری از آنها میشود.

 

imageتصاویر
یک تیر و ده نشان.
گاهی اوقات ما یک مفهوم را میتوانیم با هزاران کلمه توصیف کنیم و نیاز به جملات بی‌شماری داریم. یک عکس، دنیای بزرگی از کلمات را در خود دارد و تاثیری شگفت انگیز در مخاطب خواهد داشت.
در توصیف مردی که در وسط رودخانه لبخند میزند و هندوانه شیرینش را با سرعت فراوان می‌خورد ما چه تعداد کلمه را باید به استخدام دربیاوریم که او را توصیف کنیم؟ عکس ما تیری‌ است که نه یک نشان بلکه ده نشان را هدف خواهد گرفت.

 

fahفهرست‌ها
ما همیشه برای برقراری ارتباط به شکلی ساده، نیازمند راهی هستیم تا مخاطب خود را مستقیما سر اصل مطلب ببریم. فهرست یکی از همان راه هاست. در واقع روبه‌رو شدن با یک لیست منظم از اطلاعات، انتخاب را بسیار آسان‌تر از مرور تمام پاراگراف‌ها خواهد کرد.

 

titleتیترها
زمانی که از یک میان‌بر صحبت‌ می‌کنیم دقیقا منظورمان؛ فهرست‌ها و تیترها هستند.
با اینها میتوان نظم را شکل داد و سریع‌تر به پاسخ رسید. با تیتر محتوا را به بخش‌های خوانا و تفکیک شده‌ای برای مخاطب تبدیل می‌کنیم. آن وقت است که خواننده میتواند کل مطالب ما را به سرعت اسکن می‌کند. مثل عقابی بر بالای آسمان محتوا، که میتواند انتخاب کند، که کدام محتوا پاسخ دقیقی به سوال آن خواهد داد.

 

infographicاینفوگرافیک ها
اینفوگرافیک کمک می‌کند به جای اینکه ما کل مطالب را بخوانیم و به دنبال پاسخ خود بگردیم. میتوانیم آن ها را به یک شکل بصری یا دیدنی مشاهده کنیم. در واقع اینفوگرافیک اطلاعاتی که ما به دنبالش بودیم را به صورت تصویری در می‌آورد و قابل مشاهده می‌کند. این یک روش جذاب برای انتقال پیام به همراه تصویر است.

 

gif

گیف و میم
گیف‌ها و میم‌ها، یکی از بهترین راه‌های جذب مخاطبان و رساندن پیام در قالبی کوچک هستند. گیف‌ها تصاویر متحرکی هستند که حجم آنها کم و برای هدف یا پیامی ساخته می‌شوند.
میم‌ها نیز یک بخش سرگرم کننده در قالب های عکس یا گاها ویدیو کوتاه با زیرنویس هستند که می‌توانند به سرعت در فضای مجازی منتشر شوند. از جمله شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام که قابلیت پخش ویروسی دارند.

 

paragraphپاراگراف های کوتاه
اینها باعث می‌شوند بدون آنکه زمان زیادی را از مخاطب خود بگیریم، مطالب را به صورت بخش‌های کوتاه دربیاوریم. در اینصورت هم به زمان مخاطبان حترام بیشتری قائل شدیم و هم انگیزه مطالعه مقاله را در وجودشان روشن کرده‌ایم.

 

mailموضوع ایمیل
یکی از مشخصه‌های ایمیل مختصر و کوتاه بودنش است. یعنی ما در ارسال پیام در قالب ایمیل با محدودیت‌هایی در تلفن و رایانه روبه‌رو هستیم. پس چیزی که باید به آن توجه کنیم این است که در قالبی محدود محتوای خود را به مخاطب ارائه کنیم.

 

snippetگوگل اسنیپت
وقتی از موتور‌های جستجو گوگل استفاده میکنید، با SERP (نتایج جستجو) هایی روبه‌رو می‌شوید که هر کدام دارای قطعاتی کوتاه هستند. این قطعات سعی دارند تا سوالی که پرسیده می‌شود را در یک یا دو جمله پاسخ بدهند.
حالا اگر ما محتوایی نوشته باشیم که برای سئو گوگل و اسنیپت‌ها بهینه باشند. در صدر جدول SERPها قرار خواهند گرفت. احتمالا از خودتان می‌پرسید، سئو چیست؟ به زبان ساده یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو.د اسنیپت یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنیم. چرا که عملکردی در جهت معرفی محتوای ما خواهد داشت. اولین چیزی که مخاطب با آن روبه‌رو می‌شود اسنیپت است که در این زمان شروع به قضاوت خواهد کرد و ارزش سایت را می‌سنجد.
اسنیپت در قالبی محدود، تیری به قلب❤️ نیاز مخاطب خواهد زد.

محتوا‌ی خرد تکه‌‌‌ای دلنشین و خواستنی است که باید منسجم، دقیق و همان چیزی باشند که ما را به سرعت به پاسخ میرسانند.

محتوای همه کاره

 

hurry-up

میکرو محتوا یا همان محتوای کوتاه در همه رسانه ها کاربرد دارد. آن ها را بار‌ها و بار‌ها در شبکه های اجتماعی دیده‌ایم. چرا که محتوای خرد قادر به انتقال پیام، بدون زحمت فراوان است. دنیای امروز، دنیای شتاب است. همه به دنبال انجام دادن سریع کارها هستند. اینجاست که کوچک و ریز بودن خواهان دارد. در این زمان توجه به چند نکته در تولید محتوا ضروری است:

 1. مطالب را مفید و کارآمد نگه دارید.
 2. مخاطب خود را خوب بشناسید.
 3. حبه قند خودتان باشید. سعی کنید شوخ طبع و بامزه باشید.
 4. اگر لازم بود محتوای طولانی خود را به محتوای کوچک‌تر تبدیل کنید.

آن چیزی که بسیاری از کسب و کار‌ها به دنبالش هستند، جلب توجه مخاطب است. محتوای کوتاه به دنبال حل مشکل در کمترین زمان است. مخاطب تا چه اندازه برای سوال خود زمان می‌گذارد؟ باید این را بدانیم که مخاطب کم‌حوصله است. آنها به دنبال یک پاسخی کوتاه و روشن می‌گردند. در اینجا محتوای کوتاه ما، فرشته‌ای از آسمان است. دستی به سر مخاطب می‌کشد و آنچه او می‌خواهد را هدیه می‌دهد. نکته مهم و حائز اهمیت این است که، اگر ما فقط به دنبال این باشیم که محتوای کوتاه بنویسیم، پس چه زمانی به دنبال رفع مشکلات اساسی خواهیم رفت؟ چطور کسب و کار خود را در دنیای گوگل مطرح کنیم؟ در واقع باید دانست که ما از محتوا‌های کوتاه کمک می‌گیریم تا بتوانیم مقالات را به عنوان پاسخی کامل و جامع به مخاطب معرفی کنیم. با اینکار مخاطبان زمان بیشتری را با ما خواهد گذراند و پاسخشان را بی کم و کاست دریافت می‌کنند.

 

time-prison

زندان زمان

نویسنده برای تولید محتوا زمان کمی دارد. نوشتن مقالات طولانی زمان زیادی از او خواهد گرفت. نویسنده یک محدودیتی به نام زمان دارد. به همین دلیل نمی‌تواند چندین مقاله را آن هم در یک یا دو روز ارائه کند که هم خلاقانه باشد هم علمی. در حالیکه محتوای خرد در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری آماده می‌شود و در اختیار خواننده قرار میگیرد.
پس اگر به دنبال تاثیر فوری در وجود خواننده خود هستید، از محتوای خرد استفاده کنید.

پادشاه محتوا

با اینکه سرعت خواندن محتوای خرد بیشتر است و اهمیت ویژه‌ای دارد اما هنوز هم محتوای طولانی‌تر {به شرطی که مفید باشد و به سوال‌های بیشتری پاسخ دهد} پادشاه محتوای ما خواهد بود.
نکته مهم: محتوای خرد دعوتی است برای یک محتوای طولانی. دعوتی برای معرفی منابع بزرگ‌تری مانند یک مقاله. نکته حائز اهمیت در اینجا، نوشتن محتوای با کیفیت است که بتوان از طریق محتوای خرد به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

جمع بندی

در آخر آنچه که اهمیت دارد هدف از محتوای خرد است. باید بدانیم که برای چه می‌نویسیم و به دنبال چه نتیجه‌ای از محتوای خود هستیم. زمانی که مخاطب با محتوا برخورد می‌کند، به دنبال یک مطلبی کارآمد، مفید و همچنین شیرین است که بتواند از آن استفاده کند. محتوای خرد یک فرصت است، فرصتی در اختیار نویسنده که بتواند مقالات خود را معرفی و طعم شیرین آن را به مخاطبان بچشاند. در این مقاله ما با بسیاری از ابزارهایی که می‌توانیم برای شیرین کردن محتوای خود استفاده کنیم آشنا شدیم. با کمک گرفتن از این موارد طعم دیگری به محتوای خود بدهید.

5 1 رای
به این مقاله امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری این مقاله: 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
0
کامنت‌هاx