جستجو
Generic filters

جستجو
Generic filters

جستجو
Generic filters

تکنیک های لینک سازی کلاه سفید

فهرست مقاله

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر کسب جایگاه در نتایج گوگل رعایت استانداردهای لینک سازی داخلی است. تکنیک های لینک سازی کلاه سفید می‌تواند یک برگ برنده برای سئوی سایت شما باشد. در ادامه مطلب نحوه استفاده از این برگ برنده را قدم به قدم یاد می‌گیریم.

بک لینک چیست؟

 

backlink

بک لینک‌ها پیوندهای ارتباطی بین صفحات سایت هستند که با استفاده از متن یا تصاویر، کاربران را در صفحات اینترنت جابجا می‌کنند. برای مثال وقتی کاربری روی یک لینک کلیک می‌کند، به صفحه دیگری در سایت منتقل می‌شود. ربات‌های گوگل زمانی که یک صفحه از اینترنت را بررسی می‌کنند، به تمامی صفحات لینک شده نیز مراجعه می‌کنند. به این ترتیب مسیری که ربات‌های گوگل طی می‌کنند شکل می‌گیرد. پس در سایت خود وقتی از لینک‌های داخلی استفاده می‌کنید، به ربات‌های گوگل کمک کرده‌اید تا تمامی صفحات شما را بررسی کنند.

همچنین بک‌لینک مهم‌ترین ابزار گوگل برای شناخت ارتباط موضوعی صفحات و البته میزان اعتبار و ارزش آنها است. هرچقدر تعداد و کیفیت لینک‌های ارجاع داده شده به یک صفحه بیشتر باشد، آن صفحه ارزش بیشتری دارد و شانس بالاتری برای کسب جایگاه در نتایج گوگل به دست می‌آورد.

متن لینک شده یا Anchor text چیست؟

 

anchor text

 

Anchor text همان عبارتی است که با کلیک بر روی آن به صفحه هدف ارجاع داده می‌شویم. برای مثال در قدیم رایج بوده که می‌نوشتند “اینجا کلیک کنید”. زمانی که شما روی آن کلیک می‌کردید، به صفحه مورد نظر هدایت می‌شدید. در واقع عبارت “اینجا کلیک کنید”، یک نوع انکر تکست است. صد البته که نوشتن این نوع انکر تست، اشتباه است. چون که متن‌های انکر تکست، بر کسب جایگاه در نتایج گوگل برای همان عبارت یا مفاهیم مرتبط با آن تاثیر گذار است.

زمانی که گوگل بک‌لینک شما را مشاهده می‌کند، ارزش و اعتبار منتقل شده از لینک را روی عبارت انکر تکست قرار می‌دهد و جایگاه آن صفحه را بر روی عبارت انکر تکست بهبود می‌بخشد. به طور معمول لینک‌های ارجاع داده شده به صفحات یک سایت به ۵ دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

 1. نام برند – برای مثال: سایت خونه
 2. کلمات کلیدی هدف برای سئو – برای مثال: “طراحی سایت شرکتی و سازمانی”
 3. ترکیبی از نام برند و کلمه هدف – برای مثال: “آموزش سرچ کنسول گوگل سایت خونه”
 4. عبارات عمومی و رایج در اینترنت – برای مثال: “منبع”
 5. عبارات توصیفی و طولانی – “برای مشاهده ویدیو کلیک کنید”

پراکندگی مناسب لینک‌ها در این دسته بندی‌ها یکی از معیارهای گوگل یرای تعیین طبیعی بودن لینک سازی یک سایت است.

حواستان باشد: با توجه به اهمیت زیاد Anchor text در رتبه بندی نتایج، گوگل الگوریتم پنگوئن را برای شناسایی لینک‌های غیر طبیعی و خریداری شده طراحی کرده است. سایت‌هایی که استانداردهای مورد نظر گوگل را رعایت نکنند، توسط الگوریتم پنگوئن جریمه می‌شوند.

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی

 

 • لینک سازی داخلی یعنی ایجاد لینک میان صفحات یک سایت و لینک سازی خارجی یعنی ایجاد لینک از صفحه یا سایت به صفحه‌ای از سایتی دیگر.
 • در لینک سازی داخلی عموما به محل قرارگیری لینک، تعداد لینک‌های صفحه و متن لینک شده توجه می‌کنیم ولی در لینک سازی خارجی علاوه بر این موارد به اعتبار دامنه، ارتباط موضوعی صفحات، اسپم اسکور و سایر صفحات لینک شده در آن صفحه دقت میکنیم که در ادامه هرکدام را توضیح می‌دهیم.
 • لینک سازی داخلی برای فهم گوگل از ساختار محتوایی سایت و دسترسی بهتر کاربران استفاده می‌شود ولی از لینک سازی خارجی برای تبلیغات یا بهبود وضعیت سئو سایت بهره می‌گیریم.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو

افزون بر دسته‌بندی لینک‌های داخلی و خارجی، لینک‌ها را می‌توان از لحاظ فالو یا نوفالو بودن نیز، به ۲ دسته تقسیم کرد. قبل از توضیح تفاوت این لینک‌ها به تعریف هر یک می‌پردازیم.

لینک فالو لینک‎‌هایی با anchor text مشخص هستند که سایت‌های دیگر می‌توانند با تایید و اجازه به سایت شما بدهند. یا اینکه، شما به سایت‌های دیگر لینک بدهید. با فالو کردن لینک، ارزش و اعتبار در عبارت لینک شده تعیین می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که هر لینک به صورت پیش فرض Dofollow است مگر آنکه در کد HTML آن، از ویژگی Nofollow استفاده شده باشد.

لینک نوفالو موجب می‌شود ربات‌های گوگل به صفحه لینک شده وارد نشوند و عملا ارزش و اعتبار خاصی برای آن در عبارت لینک‌شده در نظر نگیرند.

۲ نکته مهم:

 • در لینک سازی داخلی سایت از نوفالو استفاده نمی‌کنیم.
 • تناسب میان تعداد لینک‌های فالو و نوفالو برای یک سایت از معیار‌های الگوریتم پنگوئن در سنجش طبیعی بودن لینک‌سازی آن است. در تدوین استراتژی‌های لینک سازی خارجی عموما به این نکته توجه ویژه‌ای داریم.

اعتبار صفحه و اعتبار دامنه

 

میزان اعتبار منتقل شده توسط یک لینک ارتباط مستقیم با اعتبار دامنه (Domain Authority) و اعتبار صفحه‌ (Page Authority) که به شما لینک داده تعیین می‌شود. هرچقدر اعتبار دامنه و اعتبار صفحه‌ای که به شما لینک داده باشند بالاتر باشد، شانس شما برای کسب جایگاه افزایش میابد. این اعتبار به میزان مساوی میان لینک‌های موجود در صفحه تقسیم می‌شود.

اعتبار دامنه و اعتبار صفحه هر دو بر یکدیگر تاثیرگذار هستند. اعتبار دامنه برآیندی از اعتبار همه صفحات یک سایت است و اعتبار صفحه بر اساس لینک سازی داخلی و خارجی آن تعیین می‌شود. اعتبار دامنه و اعتبار صفحه اعدادی بین ۰ تا ۱۰۰ هستند که توسط سایت های Moz.com و ahrefs به صورت حدودی و نزدیک به واقعیت تعیین می‌شود.

اسپم اسکور چیست؟

اسپم اسکور امتیازی است که سایت moz برای تعیین سایت‌های هرزنامه و قابل اعتماد در نظر می‌گیرد. این امتیاز از عدد ۰ تا ۱۷ به سایت‌ها تعلق می‌گیرد که عدد ۰ بالاترین و ۱۷ کمترین امتیاز میزان اعتماد است. اسپم اسکور مستقل از اعتبار دامنه تعیین می‌گردد. ممکن است یک دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد و در عین حال اسپم اسکور آن نیز بالا باشد.

اسپم اسکور بر اساس فاکتورهای متعددی مشخص می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها تعداد لینک‌های خروجی، کیفیت لینک‌های خروجی، درصد لینک‌های فالو و نوفالو، متن لینک شده، اسپم اسکور سایت های لینک دهنده و … هستند. اسپم اسکور یک سایت ملاک ما، برای انتخاب نوع متن لینک شده، زمان استفاده و هزینه منطقی دریافت بک لینک خواهد بود.

بازه های زمانی کسب بک لینک

 

یکی از فاکتورهای مورد توجه گوگل برای تعیین سلامت لینک سازی سایت، بازه‌های زمانی دریافت بک لینک در کنار پراکندگی متن لینک شده و نو فالو بودن آنهاست. به طور معمول سایت‌های اینترنتی در ۶ ماه اول فعالیت خود به ندرت لینک‌های مفید و ارزشمند با انکر تکست‌هایی شامل کلمه کلیدی دریافت می‌کنند. همچنین با استفاده از تقویم محتوا + ابزار های آن می‌توانید محتوای سایت خود را مدیریت کنید و با لینک سازی داخلی، به کاربران خود ارزش بدهید. با انجام این کار، کاربران محتوای شما را در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

در صورتی که در بازه زمانی کوتاه تعداد لینک‌های ارزشمند بسیاری برای سایت شما ایجاد شود ممکن است این فعالیت از نظر الگوریتم پنگوئن مشکوک بوده و موجب جریمه سایت شما شود. در تدوین استراتژی لینک سازی خارجی باید زمان بندی دقیقی برای دریافت انواع بک لینک برای سایت داشته باشیم و فعالیت های خود را به صورت منظم انجام دهیم.

صفحه لندینگ

صفحه‌ای از سایت شما که لینک خارجی دریافت می‌کند، اعتبار منتقل شده را بیشتر از سایر صفحات دریافت کرده و بخشی از آن را به سایر صفحات منتقل می‌کند. پراکندگی لینک‌های ورودی یک سایت در صفحات مختلف می‌تواند نشانگر سلامت لینک سازی شما باشد. هر یک از روش‌های لینک سازی برای یکی از انواع صفحه در سایت مناسب هستند.

در لینک سازی صفحات سایت خود را به ۳ دسته اصلی تقسیم می‌کنیم.

 • صفحه اصلی سایت
 •  صفحات دسته بندی یا آرشیو
 • صفحات مربوط به مقالات و محصولات

نکته مهم: مقالات مرجع نیز صفحاتی از سطح سوم هستند که عبارات کلیدی مهم را هدف گذاری کرده‌اند و یا لینک سازی داخلی مناسبی به سایر صفحات دارند.

محل قرارگیری لینک

 • محل قرارگیری لینک در صفحه می‌تواند تاثیر بسیاری بر ارزش و کارایی آن داشته باشد. به طور معمول لینک‌هایی که در بخش محتوایی صفحه قرار میگیرند، بیشترین ارزش را خواهند داشت.
 • لینک های قرار گرفه در هدر یا فوتر سایت با توجه به اینکه در تمام صفحات سایت تکرار می‌شوند تاثیر گذاری بالایی دارند.  به این دسته لینک ها اصطلاحا site wide می‌گویند.
 • لینک سازی خارجی به صورت site side یکی از خطرناکترین روش هاست که میتواند موجب جریمه سایت شما شود ولی لینک سازی داخلی site wide ارزش و اهمیت زیادی دارد.

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی اولین و مهم ترین وظیفه شما در فرآیند لینک سازی است. برای انجام این کار محتوای صفحات را به چند بخش اصلی تقسیم میکنیم.

 • لینک سازی هدر و منوی اصلی سایت
 • فوتر سایت
 • سایدبار صفحات داخلی
 • محتوای مقالات و محصولات

در ادامه هرکدام از بخش‌های اصلی را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم، پس همراه ما باشید.

لینک سازی هدر و منوی اصلی سایت

 

header

 

لینک های موجود در منوی اصلی سایت تاثیر زیادی در وضعیت سئو سایت خواهند داشت. دلیل این امر تکرار لینک در تمام سایت و صفحات است که در مجموع میتواند ارزش بالایی برای آن صفحه ایجاد کند.

 

ارزش لینک‌های موجود در هدر سایت ارتباط مستقیمی با اعتبار دامنه شما دارد. هرچقدر اعتبار دامنه بالاتر باشد، ارزش منتقل شده به هر لینک در منو افزایش خواهد یافت.

 

هرچه تعداد لینک‌های قرار گرفته در هدر بیشتر شود ارزش انتقال یافته به هر صفحه کاهش میابد. در نتیجه تنها صفحات هدف برای سئو را در هدر قرار می‌دهیم.

 

متن انکر تکست برای لینک‌های قرار گرفته در هدر سایت، باید دقیقا عبارت هدف برای سئو آن صفحه باشد. اگر چنین امکانی وجود ندارد، این عبارت در ویژگی title لینک قرار داده شود.

 

لینک‌هایی که در حالت عادی در دیدرس کاربر هستند و برای مشاهده آنها نیاز به کلیک یا hover نیست منوهای بازشونده یا آبشاری ارزش بیشتری در مقایسه با زیرمنوها دارند.

 

لینک به صفحه اصلی با انکر تکست نام برند شما قرار داده می‌شود که به هیچ عنوان از عباراتی مانند خانه یا صفحه اصلی برای لینک سازی به صفحه اصلی سایت استفاده نمی‌کنیم.

 

منوی اصلی سایت حتما در تگ header قرار داده شود و در صورت امکان برای خود منو از تگ nav استفاده شود لینک‌های قرار گرفته در منو همگی فالو و داخلی باشند.

 

منوی نسخه موبایل و دسکتاپ ترجیحا دارای لینک‌های یکسان باشند. در موبایل پنهان بودن منو یا بازشونده بودن آن مشکلی ایجاد نمی‌کند و ارزش لینک را کاهش نمی‌دهد.

فوتر سایت

footer

لینک‌های قرار گرفته در فوتر همانند هدر در تمام صفحات سایت تکرار می‌شوند ولی به اندازه هدر در سئو صفحات تاثیرگذار نیستند. معمولا صفحات عمومی که اهمیتی از نظر سئو ندارند مانند صفحه درباره ما، شرایط و قوانین، حریم خصوصی، شبکه‌های اجتماعی و … در فوتر سایت قرار داده می‌شوند.  بهتر است تعداد لینک‌های قرار گرفته در فوتر همچنان محدود بوده و برای متن لینک از عبارات عمومی و غیرمرتبط با موضوع کلی سایت استفاده شود.
همچنین نمایش آخرین مطالب یا محصولات در فوتر سایت می‌تواند سرعت ایندکس مقالات جدید را افزایش دهد ولی بهتر است این کار در سایدبار صفحات انجام شود.

سایدبار صفحات داخلی

لینک های قرار گرفته در سایدبار هم از نوع Site Wide محسوب می‌شوند ولی می‌توان با کدنویسی سایدبار صفحات را در بخش‌های مختلف سایت، متفاوت در نظر گرفت. برای صفحات دسته بندی لینک سازی به سایر دسته بندی‌های هم‌رده و دسته‌بندی‌های زیر مجموعه، روش خوبی برای ایجاد ارتباط بین آن‌ها و البته دسترسی بهتر کاربر است.

نمایش آخرین مطالب یا محصولات در سایدبار سایت می‌تواند سرعت ایندکس صفحات جدید را افزایش داده و از کپی شدن آن‌ها جلوگیری کند. سایدبار سایت برای قرار دادن لینک‌های عمومی سایت و یا فضاهای تبلیغاتی نیز مناسب هستند. با قرار گرفتن تبلیغات در سایدبار عملا اعتبار لینک‌ها در مقایسه با فضای محتوا کاهش می‌یابد.

محتوای مقالات و محصولات

 

لینک‌های قرار گرفته در محتوای هر صفحه ارزشمندترین لینک‌های موجود در همان صفحه هستند. یک لینک در متن ارزش بیشتری در مقایسه با لینک منو دارد ولی فقط در همه صفحات تکرار نمی‌شود. ارزش لینک‌های محتوایی، وابسته به اعتبار صفحه است. هر چقدر از طریق لینک سازی خارجی اعتبار صفحه را افزایش دهیم ارزش و کیفیت لینک‌های آن نیز بیشتر می‌شود.

 

اعتبار صفحه به میزان مساوی میان لینک‌های قرار گرفته در محتوا تقسیم می‌شود. پیشنهاد می‌شود در متن یک مقاله بیشتر از ۵ لینک داخلی قرار داده نشود و از کلمات هدف در متن استفاده شود. در صفحه یک مقاله باید حتما لینک مستقیم با انکر تکست کلمه کلیدی (هدف به صفحات دسته بندی و برچسب) موجود باشد.

 

در متن یک مقاله نباید چند لینک با عبارات مشابه یا متفاوت به یک صفحه مشخص داده شود. در این شرایط گوگل تنها اولین لینک را در نظر گرفته و مابقی را نادیده خواهد گرفت. لینک سازی به سایت‌های دیگر بهتر است نوفالو و به صورت بازشونده در یک تب جدید باشند. وجود لینک به سایت‌های مرجع، ارزش لینک سازی شما را افزایش می‌دهد.

 

در محتوای مقالات می‌توان با کلمات کلیدی اصلی برای صفحه اصلی سایت نیز، لینک سازی کرد. البته تکرار این روش در همه مقالات پیشنهاد نمی‌شود. لینک سازی داخلی در محتوای صفحه باید مستقیما به مقالات و صفحات مرتبط با مفهوم نزدیک به هم انجام شود لینک سازی‌های بی‌هدف و اتوماتیک ارزشمند نیستند.

جمع بندی

همانطور که در مقاله خواندید، لینک سازی داخلی نکات زیادی دارد. در این مقاله به تکنیک های استفاده از لینک سازی کلاه سفید در صفحه اصلی و هدر، فوتر سایت، سایدبار پرداختیم. همچنین به مفهوم بک لینک، انکر تکست، اسپم اسکور و به ارتباط آن‌ها با Domain Authority و Page Authority پی بردیم.  نحوه استفاده و محل قرار گیری لینک‌ها با توجه به نکات گفته شده و بازه‌های زمانی درست لینک سازی تاثیر بسیار زیادی بر روی جایگاه رتبه شما در نتایج گوگل دارد.

0 0 رای ها
به این مقاله امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری این مقاله: 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
0
کامنت‌هاx